• Пет. апр 26th, 2024

Moja planeta - magazin za aktivni život

Moja planeta 08 (05.2011.)

DOWNLOAD tango_red_go_next_116002


Sadržaj:

Planinarenje: Komovi, Solunska glava, Rogozna, Jadovnik, Maglić
Biciklizam: Od Stražilova do Tibeta Biciklom
Avanture: Northern Challenge, Adventure Race „Tara”
Tema broja: Priroda, šator, čovek – počinje sezona campinga


02 – 03
    Vama turs / reč urednika

U novom broju našeg/vašeg magazina malo smo povećali broj stranica zbog brojnih priloga koji su nam stigli, na obostrano zadovoljstvo. U letnjim brojevima koji slede malo ćemo proširiti spektar outdoor aktivnosti, koje do sada nisu bile u novinama, pre svega na sportove na vodi i vazduhu, ali će, kao i do sada, za planinarenje uvek biti koja stranica više. Na našem sajtu na sveže ažuriranim stranicama, čeka vas još novih priča. U delu „planinarenje” možete pročitati „Trideset četvrti put prati se srce…” – izveštaj sa ovogodišnjeg Fruškogorskog maratona autorke Ane Bubanje. Na linku „biciklizam” su delovi dnevnika Snežane Radojičić sa njene vožnje po Siciliji.

04 – 07     Outdoor: Priroda, šator, čovek…

Počinje sezona kampovanja. Evo nekoliko praktičnih saveta kako se vaš prijatan boravak u prirodi ne bi pretvorio u pakao… Mesto za kampovanje je ključna stvar. Postoje mesta koja vam obično ostanu u najlepšem sećanju sa putovanja. Postoje i ona mesta koja liče na užasnu noćnu moru, mesta gde će vas pojesti bube i gde će vam smetati razna šumska bića držeći vas budnim cele noći. KAKO IZABRATI PRAVO MESTO ZA KAMPOVANJE? Bilo bi idealno da nađete lepo mesto u šumi, gde će vas drveće štititi od jakog vetra, ali da bude ipak dovoljno prozračno za strujanje vazduha, koje će držati bube podalje od vašeg logora. Idealno je da šator bude postavljen u smeru istok-zapad…

08 – 11Teodora Stanković     Planinarenje: Uspon na Komove

Komovi su planine, koje prema severu predstavljaju granicu sa Prokletijama i deo su platoa kojeg čine visoravni Ljuban, Rogam, Turjak i Carine. Komovi su svojevremeno imali zajednički naziv Kom, a 1878. godine su plemenskom podelom pašnjaka podeljeni na Kučki, Vasojevićki i Ljevorečki kom. Severna stena Vasojevićkog koma, visine 250 m, pruža brojne mogućnosti i za sportsko penjanje. Na Komovima je otkriveno više endemičnih vrsta, bogati su šumom i divljači. Sa Komova se pruža predivan pogled na Prokletije i druge okolne planine. To je naše odredište…U 20 časova ekipa od 23 planinara kreće put Crne gore, sa ciljem da izvrše zimski uspon na Vasojevićki kom 2.460m…

12 – 13Sašo Božinovski Salenio     Planinarenje: Prolećni pohod na Solunsku glavu

Planinarski Sportski Klub Bistra iz Skoplja, Makedonija, tradicionalno svake godine u aprilu organizuje planinarski pohod „Bogomila – Planinarski dom ‘čeples’, vrh Solunska glava (2.540 mnv), Planinarski dom ‘Karadžica’, vrh vodno (1.066 mnv)”, gde se i nalazi naš Planinarski dom „Dare Đambaz”, Skoplje. Klub je osnovan 1959. godine (www.pskbistra.org), a ideja za organizovanje pohoda potekla je od dva naša člana 1981. godine. To su Buranedin Sali (15 godina vodio pohod) i Milan vasevski. Ovaj pohod traje dva dana i prelazi se oko 100 km. U proseku učestvuje od 70 do 100 planinara. Ove godine pohod se održao od 15. do 17. aprila i vodili su ga, treće godine po redu, Nikola Todorovski i Sašo Božinovski – Salenio…

14 – 17 Dragan Katić     Planinarenje: Do Rogozne i nazad

Kada god su me zvali na planinarenje na prostoru Kosova i Metohije bio sam neodlučan. Ipak, sredinom aprila odlučio sam da se pridružim pohodu na Rogoznu i nisam se pokajao. Dočekala nas je prelepa planina, dobri ljudi i puno smeha. Rečju, bila je to jedna lepa, neočekivana, avantura… Nekoliko puta sam odustajao od poziva na planinarenje na prostoru Kosova i Metohije. Bio sam na nekim planinama i po desetak puta, ali ne i na jugozapadu. Na sastanku PD „vukan” pročitaše poziv i ovoga puta sam rešio – idem. četiri planinara, Rajko, vlada, zoki i ja. grupa mala, ali odabrana. Malobrojna, zato što drugima ne odgovaraju uslovi smeštaja, način putovanja i vreme polaska…

18 – 19Branislav Makljenović     Planinarenje: Pozdrav planini i proleću, Jadovnik

Na pohodu Jadovnik (Sopotnica) – Kamena Gora (29. 4. – 2. 5.) priroda juga Srbije podarila nam je neverovatne prizore… Kada kreneš na put oko ponoći, to samo po sebi uzburkava planinarsku krv. Sastav ekipe u minibusu – magičan: Pančevci i Beograđani. Dolaze iz gradova čiji stanovnici najviše vape za čistim vazduhom. Spavajući smo izdržali cjelonoćnu vožnju. U osvit zore, prošli smo kroz Prijepolje i dovezli se do planinarskog doma na Sopotnici. Magla je pravila fenomenalne oblike i to nismo smeli da propustimo. Priprema za pješačku turu je trajala kratko. U 6,10 h smo krenuli, kraj vodopada, prema Savinom kršu. vodena zavjesa se oglašavala moćnim hukom…

20 – 21Dejana Tešanović     Planinarenje: Planinarski praznik rada, Maglić

Već dogovorena planinarska akcija koja obuhvata uspon na Maglić, rafting na prelijepoj rijeci Tari, obilazak prašume Perućice i silazak do vodopada Skakavac. I naravno, najodaniji ljubitelji prirode kreću u akciju! U kamp stižemo oko 23 sata, smještamo se i razapinjemo šatore. Upoznajemo prisutne goste, a raspoloženje i atmosfera već ukazuju da će boravak biti prijatan i ugodan. Sutradan, 30. aprila, krećemo uspon na Maglić, ustajanje več u pet sati, kamp se polako budi i ekipa je spremna za polazak. Blaga jutarnja umrtvljenost razbijena je već narednog trena kad smo se okupili i krenuli ka Mratinju odakle je planiran uspon na Maglić…

22 – 23     Organizacije: Članovi GSS-a učestvovali u potrazi

Tokom aprila, u potragu za nestalim Ljubomirom Filjićem iz Bora (1942) uključila se i gorska služba spašavanja Srbije (GSS) po pozivu porodice, uz informacije dobijene od policije. Na žalost, u dogovoru sa policijom, GSS je obustavio potragu, jer osoba nije pronađena u područjima koje su nam date na traženje. Po mojim saznanjima, starac nije do danas pronađen, izjavio je Đorđe Vdović, PR GSS-a. Po dosadašnjim saznanjima, Filjić je nestao u Boru u subotu, 9. aprila, te je policija vršila pretrage oko puteva i na mestima, gde se očekivalo da bi on mogao biti izgubljen. Kako policijska akcija nije dala rezultate, porodica je kontaktirala GSS…

24 – 26Miodrag Femić     Biciklizam: Od Stražilova do Tibeta biciklom

Miodrag Femić (1948) član kluba „Elit” iz Novog Sada, ispunio je životni san: na biciklu je prešao 13.850 kilometra od svog Stražilova do Tibeta i precizno je izračunao da je na tom putu nosio bicikl i na ramenu skoro 200 km. Krenuo sam u septembru 2010. godine iz mog Stražilova i komšije i prijatelji su me ispratili kao da idem u vojsku. zahvaljujem im se i što su za tih pet meseci brinuli i o mojoj kući – kaže Femić. Putovanje je završio u Lasi, na Tibetu, krajem februara ove godine. – Na celom putu nisam imao nikakvih zdravstevnih problema, stekao sam mnogo poznanika. Putovanje mi je olakšao pismo na memorandumu Biciklističkog saveza Srbije, koje mi je dao generalni sekretar Petar Rokvić…

27     Promocije: Dunavski rafting
Aktivan odmor, lagana rekreacija bez umora, znojenja. To je opredeljenje, životna filozofija. Ne želim zapaljenje mišića, turobno jutro ponedeljnikom kad me sve boli. Hoću da ponedeljak započnem raspoloženo, odmorno, punih baterija, da svima prepričavam vikend avanturu. Želim beg iz grada i direktan dodir sa prirodom. Pravi miris, doživljaj prirode pruža reka. Ne obična reka, nego snažni, veliki Dunav. Dunav i opet Dunav, kralj evropskih reka. Veslati u kajaku ili kanuu po ovoj moćnoj reci daje taj osećaj uzbuđenja, podiže adrenalin i ispunjava želju za avanturom. Moj predlog je rekreativno veslati…

28 – 31Dejan Medojević     Avantura: Da li ste spremni za Northern Challenge?

Turistička organizacija Mojkovac zajedno sa Kancelarijom UNDP-a i Opštinom Mojkovac, a u cilju turističke valorizacije prirodnih potencijala naše opštine, 16. jula ove godine četvrti put organizuje avanturističku trku Northern Challenge (Izazov Sjevera). Ova turističko-sportska manifestacija, koja iz godine u godinu okuplja sve veći broj zaljubljenika u avanturistički turizam, obuhvata tri discipline: vožnju kajaka rijekom Tarom od Mojkovca do Kaludre – 12 km; penjanje na planinu Sinjajevinu od Kaludre do crkve Ružice – devet kilometara i vožnju bicikla (mountainbiking) od crkve Ružice, preko Sinjajevine do Mojkovca…

32 – 34     Avantura: Adventure Race Tara

Za sve one koji su prošle godine propustili 01 Avanturistički događaj na planini Tari imaju priliku da ove sezone budu deo drugog izazova. Pobegnite iz grada, pozovite prijatelje i uključite se u izazov, doživite prirodu i osetite duh planine Tare vozeći mountine bajk, prolazeći kroz kanjon, spuštajući se niz uže i tražeći put do cilja… Potrebno je da napravite tim od dva ili četiri učesnika (u četvoročlanom timu mora da bude jedna devojka) i pripremite ekipu za izazov i ako ste spremni pridružite se čekamo vas!AVANTURISTIčKA TRKA (Adventure Race) održaće se od 10. do 12. juna na planini Tari u organizaciji Adveture Team-a…

35Aleksandar Damjanović     Promocija: Stidljivi huk Fruškogorskih vodopada

Knjiga Aleksandra Damjanovića „Stidljivi huk fruškogorskih vodopada” odvešće vas na mesta retke lepote, koja su još uvek skrivena od očiju i uticaja čoveka…O Fruškoj gori „panonskoj lepotici” se već najmanje dva veka dosta piše. Obrađena je sa skoro svih aspekata, a ipak je još uvek ostala tajanstvena i nedovoljno poznata. Fruškogorski vodopadi retko će koga zadiviti svojom veličinom, visinom i bogatstvom vode. Može se čak dogoditi da čitalac knjige poželi da ih vidi, pa da neki od njih traži i bude razočaran, jer je skoro presušio. To je zato što su fruškogorski vodopadi kao zrna zlata. Traže dosta truda da bi se do njih došlo, mali su…

36 -39     Alpinizam: Alpinistički tečaj – Ovčarsko-Kablarska klisura

Od 18. do 23. 4. u organizaciji Alpinističkog odseka čačak (AOČ), koju čine KES „Armadillo”, PD „Kablar”, u saradnji sa PAK „Kragujevac”, održan je letnji alpinistički tečaj u Ovčarsko-kablarskoj klisuri na kome je prisustvovalo 13 polaznika. Teoretski deo kursa se sastojao iz orjentacije u koju je uključen kodeks ponašanja u planinama, zaštita prirode i priprema za uspone. U praktičnom delu kursa su se kucali klinovi, spuštalo se niz uže u dužini od 50 m (abzajl), radili su se sistemi za dizanje i spuštanje partnera (tereta), transportna sredstva, tehničko penjanje, usponi i padovi. za vreme kursa ispenjana su tri alpinistička smera i posećena je pećina Turčinovac do koje su korišćene tehničke…

40 – 43 – Milijana Tomić     Putovanja: Poslednji grad Inka

Kusko je prestonica i svetinja nekadašnje imperije Inka. Ako ikada dođete u Peru, obavezno pogledajte šta je preživelo 500 godina španske čizme…U davna vremena Peruom je vladala tama… A onda je bog Inti predao zlatnu palicu svojoj deci Manku Kapaku i Mami Okljo i rekao im da krenu severno od jezera Titikaka i postave temelje grada na mestu gde je zabodu. Tako je nastao grad Kusko – na jeziku kečua „pupak sveta”, a za srećnike koji su imali priliku da ga posete „ljubav na prvi pogled”… Naporne sate putovanja vrlo brzo će potisnuti susret sa neočekivano energičnim ljudima…

44 – 47Jovan Bogdanović     Putovanja: Cejlonska nirvana

Od Novog Sada do Istanbula vozom, a odatle avionom do Colomba, najvećeg grada i finansijskog centra Sri Lanke (ranije Ceylon). Ukupno preko 7.500 pređenih kilometara…Prva, u najmamnju ruku neobična, stvar koju primetite dok se avion spušta na aerodromsku pistu, koja se nalazi nedaleko od pomenutog grada, jeste gusto rastinje, palme i zelena boja koja preovlađuje na sve strane. Aeroodrom u sred džungle? zanimljiv početak putovanja.Kada se odlučite da krenete dalje u istraživanje ovog čarobnog ostrva i sednete u iznajmljeni auto, primetićete da je volan postavljen na pogrešnoj strani vozila? U ovoj zemlji saobraćaj se odvija levom stranom, što je jedan od mnogobrojnih ostataka…

48 – 49    – Market: Šator za poneti

Kada mi je urednik magazina „Moja planeta” naručio temu „oprema za kamping”, već sam imao u glavi spisak osnovnih outdoor stvari: oprema za preživljavanje, biberni sprej za medvede, serumi za ujede zmije… Ukratko, još jedna prilika da se nasmejemo na račun odvažnog momčeta Beara Gryllsa.. Međutim, sitnim slovima u dnu maila pisalo je: „Šatori: vrste, preporuka i test”. Pu, malera! Pa, „engleski medvedić” sve te fensi konfore izbegava u širokom luku! Dakle, u ovom tekstu nećemo ni pomenuti Beara gryllsa…KOJI ŠATOR? Danas postoji toliko tipova i vrsta šatora da kada uđete u prodavnicu teško možete da pogrešite ukoliko znate šta vam je konkretno potrebno…

50 – 53Maja Miladinović     Propeler: Niški planinari čistili stazu

Sredinom aprila nas jedanaestoro zasukali rukavi i završili rašćišćavanje staze Ostrovica – Gradac. Prošle godine staza je bila u očajnom stanju – jako zarasla i zapuštena. članovi PD „Suva planina” za sada su uzeli na sebe obavezu da ovu stazu očiste do samog vrha i nadalje je održavaju. Veći deo staze je bio u tako očajnom stanju da je ogromno rastinje bilo prava pretnja da staza ostane zakrčena i kao takva neupotrebiva! Oslobodili smo više znakova markacije koji se nisu videli od gustog šiblja. Rad i trud se isplatio, sad je ispred nas prava magistrala, prohodna i osvetljena staza! Ponosna sam na svoje drugare…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *