• Суб. апр 20th, 2024

Moja planeta - magazin za aktivni život

Moja planeta 09 (06.2011.)

DOWNLOAD tango_red_go_next_116002


Sadržaj:

Avantura: Expedition Kanchanjanga Serbia 2011
Planinarenje: Prokletije, Fruška gora, Dinara, Homolje, Rab Fotografija: Tips & tricks za savršene outdoor slike
Fotografi prirode: Aleksandar Tijanić, Stefan Petrovski
Tema broja: 6 dana na biciklu, 7 najviših vrhova, „Serbian 7 Summits on Bike“


02 – 03
    Vama turs / reč urednika
U ovom broju magazina „Moja planeta” donosimo vam niz interesantnih tema o biciklizmu (Serbian Seven Summits On Bike), nesvakidašnjem podvigu Dragana Čelikovića (osvajanje trećeg najvišeg vrha sveta – Kanchanjanga) i akcijama neumornih planinara. Zahvaljujući prijateljima „Planete” – Aleksandru Tijaniću i Stefanu Petrovskom – uvodimo vas u čarobni svet fotografije. Ova dva fotografa podeliće sa vama svoje profesionalne tajne i umeća. Ovo je ujedno i odgovor na pitanje koje nam često postavljate: „Kako napraviti savršenu outdoor fotografiju?”. Takođe, ažurirali smo i sadržaje na našoj Internet stranici. Tako, na linku planinarenje možete pročitati priču Teodore Stanković o četiri vrha osvojena na Pirinu…

04 – 08     Outdoor: Fotografisanje prirode

Kada napravite savršenu fotografiju zalaska sunca, sigurno ćete zadiviti mnoge. Ovde se ipak radi o nečemu sofisticiranijem, to je kako svesno koristi boje kao kreativni alat. Postoji nekoliko načina da se to uradi. Primarne boje su uvek najefektnije za privlačenje pažnje. Na primer, crvena i žuta stvaraju efekat živosti, uzbuđenja i, u isto vreme, prenose toplotu. Plava boja proizvodi umirujuće i relaksirajuće emocije, ali takođe može da stvori utisak tame i hladnoće.Kolorni kontrasti mogu biti snažno oruđe na vašim fotografijama. Umetnici i fotografi znaju da su neke boje još efektnije kada se nađu uz njima komplementarnim bojama. Na primer, tople boje, kao što su crvena, narandžasta i žuta, još se više ističu kada sa nađu pored hladnih…

09 – 12Aleksandar Tijanić     Ljudi: Foto planinar Aleksandar Tijanić

Fotografisanje prirode nije lako, ali vredi svakog truda. Planinar i fotograf Aleksandar Tijanić podelio je sa nama svoja iskustva… Retko koja vrsta fotografije izaziva toliko pažnje i emocija kao planinarska. Možda zbog toga što su nestvarni prizori sa ovih slika dostupni samo malom broju ljudi, spremnih da kilometrima hodaju, nose ranac na leđima (plus foto-oprema) i strpljivo čekaju pravi trenutak. Fotografi-planinari su izabrali ovaj teži put, a jedan od njih je Aleksandar Tijanić.Od kada se baviš fotografijom?- Kada sam 2008. godine počeo aktivno da se bavim planinarenjem, počeo sam i da fotografišem. To je za mene nekako nerazdvojiv spoj…

13 – 17Stefan Petrovski     Ljudi: Planinarska svadba na Pelisteru

Ne mora svaka uspešna fotografija prirode da bude „prirodna”. Evo jedne fantastične ideje Stefana Petrovskog… Najbolje fotografije nastaju kada autor ima dobru ideju. Ovo se odnosi čak i na planinarsku fotografiju. To znači da svaka slika prirode ne mora da predstavlja zalazak sunca raskošnih boja, dramatične prizore planinskih vrhova… Stefan Petrovski iz Bitolja iskoristio je priliku da napravi nesvakidašnji album „Svadba na Pelisteru”. Šta najviše voliš da slikaš u prirodi? – Fotografijom se aktivno se bavim poslednje tri godine, ali više amaterski. Najviše volim da fotografišem jutarnje i noćne zimske fotografije. Posebno su mi omiljeni izlazasci i zalasci sunca na planini…

18 – 21 Teodora Stanković     Planinarenje: Na Prokletijama

Velika internacionalna grupa planinara, u organizaciji PD „Pobeda” boravila je na Prokletijama (Crna Gora) od 13-15. maja. Osvojili su vrhove Volušnicu (1.879mnv), Popadiju (2.056mnv), Talijanku (2.057mnv) i Ljuljaševića karanfile (2.240 mnv)… Masiv Prokletija čini četrdesetak planinskih venaca, duž kojih se velikim delom pruža crnogorsko-albanska granica. Sam naziv – Prokletije (albanski: Bjeshket e Nemuna) upućuje na surovost ovih predela i težak život čoveka u njihovoj blizini… PETAK, 13. MAJ 2011. Planirani polazak za ovu turu bio je 20 sati, ali smo krenuli sa malim zakašnjenjem, što nas nije mnogo uzrujalo…

22 – 23 Milan Glumac     Sportsko penjanje: Penjački izlet na Frusku goru / GSS

U subotu, 21. maja, Planinarsko-alpinistički klub „Celtis” iz Sombora odlučio je da svoje članove obraduje jednodnevnom posetom upravo ovom Nacionalnom parku „Fruška gora”. Ali, za razliku od već uobičajenih šetnji mnogobrojnim stazama, ovog puta tema je bila upoznavanje sa osnovnim tehnikama penjanja na stenu. Put Fruške gore uputilo desetak somborskih planinara na čas lagane obuke od strane našeg (uskoro) instuktora alpinizma u letnjim uslovima, Obrada Kužljevića. Spoj iskustva i strpljenja instruktora, u savršenoj kombinaciji sa pažnjom i željom da nauče i savladaju nove veštine, iako je među učesnicima bilo i onih koji se prvi put susreću sa „užetom”, pokazao se kao veoma uspešan…

24 – 25 – Marica Puškaš     Planinarenje: Kinđe na Dinari

Dvadesetak planinara, članova PD „Kinđa”, iz Kikinde, Sente, Zrenjanina i Novog Sada, od 27. do 30. maja, penjali su vrhove na planinama Dinari (veliki Troglav) i šatoru, nedaleko od Grahova u BiH. Takođe, u planu je bila i poseta Titovoj pećini u Drvaru, kao i mestu spektakularne lepote – ušću Unca u Unu, u Martinom Brodu. Nakon kratkog boravka u Dravaru i poseti Titovoj pećini, predvođeni vodičem beogradske „Pobede” Zoranom Kovljenićem – Sokolom, planinari su ispenjali vrh na planini šator (1.872 mnv). Uspon je počeo od šatorskog jezera, odakle su po prijatnom vremenu, bez jakog sunca krenuli put vrha…

26 – 27Branislav Makljenović     Planinarenje: Homoljska čarolija

Subota, 21. 05. bio je idealan dan za uživanje u lepotama Homolja (Republika Srbija), a Vukan sa 825 svojih metara i prelijepim prizorima pružio nam je užitak za sva čula…T ek što je svanulo, a mi na putu ka Petrovcu na Mlavi. Ubojita trojka planinara – ljilja, Marija i moja malenkost, šiba drumom u malom, ali žustrom autu. Marija, zvana Fanđo, nagazila gas. Posle dosadnog autoputa, uživali smo u predjelima od Požarevca do Homolja. Prolazimo kroz Petrovac, žudeći da popijemo kafu u nekoj usputnoj, kafani. loša sreća. U osam sati, ne radi ništa. Pored banje „ždrelo” dolazimo u istoimeno selo. Početak staze je iznad manastira Svete Trojice…

28 – 29Karmela Brkić     Planinarenje: Na vrh otoka – Rab

Moja ekipa i ja 21. i 22. 5. zaputili smo se na otok Rab u organizaciji udruge „Ekosspiritus”. Dan je započeo laganom glavobljom i dugačkom vožnjom do otoka. Krenuli smo rano u jutro iz Zagreba i svima nam je falila dobra stara kava. U Jablancu smo se ukrcali na trajekt do uvale Mišnjak. Rab se inače nalazi u povoljnom geografsko-prometnom i geografsko-turističkom području. Pruža se sjeverozapad-jugoistog paralerno s kopnom podvelebitskog primorja. Dio Raba koji je okrenut Velebitu je stjenovit, bez raslinja. Put do uvale vodio je sa te strane, te se stoga ulazak na otok činio kao ulazak u pustinju. Samo kamen, more i jako sunce… Naš put imao je nekoliko ciljeva…

30 – 38Marko Nikolić     Biciklizam: Serbian Summit by Bike

Tim vrhunskih sportista, u okviru jedinstvene manifestacije „Serbian seven summits by bike” (od 21. do 29. 5.) prešao je biciklovima 544 km i za šest dana osvojio sedam najviših vrhova Srbije. Ukupni uspon je 8.091 mnv, što je ekvivalentno usponu na Himalajski vrh Anapurnu – deseti vrh sveta. „Seven summits” u svetu alpinizma predstavlja svojevrsni „grand slam”, ali ovo je korak dalje, jer se svi vrhovi „penju” biciklovima. Organizator je Savez extremnih sportova Srbije, a suorganizatori „Extreme summit team” i „Supernatural eco pokret”. Prvi dan – Prva etapa (Knjaževac – Midžor – Vlasinsko jezero). Dogovor je bio da ustanemo u 5,45…

39 – 41 Goran Prodić     Biciklizam: Biciklističko druženje u Doboju

Biciklistički klub Doboj (u osnivanju) iz Doboja organizovao je biciklističko druženje, a pridužili su im se klubovi iz Banja luke, Modriče, Dervente, Fojnice, Sarajeva… Vožnja je bila planirana za nedelju 29. maja, na relaciji Doboj, izletište Okolišta na Ozrenu, Gostilj (vrh 773 mnv), izletišta Preslica i Goransko jezero, pa povratak u Doboj. S obzirom da je u subotu cijeli dan i noć na nedelju kiša padala neprestano, sve do nedelje ujutro nismo znali da li će se neko od pozvanih klubova odazvati i da li će uopšte biti vožnje. Tek u nedelju ujutro kada sam nazvao prijatelje iz Banja luke i kada su mi rekli da već u Prnjavoru piju kafu, znao sam da će biti akcije…

42 – 45Dragan Čeliković     Avantura: Expedition Kanchanjanga Serbia 2011

Dvadesetog maja ove godine, u 7,30 po nepalskom vremenu, Dragan Čeliković se popeo na treći vrh sveta Kanchanjanga 8.586 m… Kanchanjanga se nalazi na krajnjem istoku Nepala, na granici sa Sikimom (himalajska oblast Indije). Posle Everesta, to je drugi vrh po veličini u Nepalu. Nakon osam ekspedicija u ovom delu sveta, mislim da je ovo jedna od najlepših planina i najlepša oblast Himalaja. Ime planine potiče od tibetanskih reči: „kang” – sneg, „čen” – veliki, „džod” – blago, „nga” – pet, iliti „pet blaga velikog snega” što se odnosi na pet glečera koji polaze sa nje. Iz Kragujevca sam krenuo 1. aprila, pa avionom preko Dohe, a sutradan sam bio u Kathmandu. Dočekali su me prijatelji koji mi godinama pomažu u organizovanju takvih ekspedicija…

46 – 49 – Moja planeta     Avantura: Dunavski rafting

Ako reč „rafting” vezujete za penušave brzake kojima se probijaju gumenjaci puni neustrašivih veslača, to treba da činite sa malom rezervom. Rafting je zapravo rekreativna outdoor aktivnost koja ima šest stepeni težine, od čega su samo tri ekstremne iliti „white water rafting”. Prve tri kategorije su outdoor aktivnosti dostupne svim uzrastima i stepenima iskustvima, a za uspešan start dovoljna je petominutna obuka i minimalan stepen zaštite u vidu plutajućeg prsluka. Na Dunavu, bar u našem regionu, nema „white water” brzaka, vodopada ili bilo čega sličnog. Međutim, to je velika reka koja na putovanju kroz Evropu primamnogo vode, što je čini nepredvidivom…

50 – 53Milijana Tomić     Putovanja: Kamen u Mediteranu – Malta

Malteški arhipelag sastoji se od pet ostrva, a najveća su Malta, Gozo i Komino. Ko god se otisnuo u Mediteran malo dalje od obale, nekako bi uvek završio na Malti. Nije ni čudo što je vekovima bila nečija baza, mirna luka ili dom. Karakteristika ostrva i ujedno zaštitni znak, njegove su građevine/zgrade karakteristične po beloj i bledo žutoj boji krečnjaka od kojih su izgrađene. Međutim, prisustvo krečnjaka upućuje i na još jednu karakteristiku ostrva – odsustvo vode. Ipak, u koje god doba godine da dođete, uživaćete, a ukoliko imate bar neka istorijska predznanja o ovoj državici – užitak će biti potpun. Doduše, nikome na Malti ne može da bude dosadno…

54 – 55     Market: Digitalizovanje

Ne znam da li među planinarima ima više fotografa ili je obrnuto, tek, sve je više onih koji sasvim ozbiljno shvataju da „planinarska fotografija” nije mačji kašalj. Dovoljno je da zamislite težak planinarski ranac, uzanu kamenu stazu i uspon koji traje satima. Na svu tu muku dodajte i oko pet kilograma fotoopreme. Zbog toga je za mene svaka outdoor fotografija pravi podvig, a još ako je i dobra…Poznajem planinare koji prave fantastične fotke onim smešnim malim fotoaparatima koje zovemo „idiot”. Međutim, tu su i oni koji ne žale leđa da ponesu „tešku artiljeriju”. Aparati, objektivi, starivi, blicevi…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *